A falazóhabarcs kiválasztásának kritériumai

Az egyik legfontosabb kiválasztási tényező a termék felhasználási célja: új falazat vagy régi falak felújítása. Az épület típusa is jelentősen befolyásolja a választást. Műemlékek és régi épületek felújításához a trasszhabarcs használata az optimális megoldás. Új épületek esetében a megfelelő termék kiválasztása nagyban függ a falazat anyagától és a terheléstől. Klinkertéglából, kőtéglából vagy Ytong téglából készült fal esetén eltérő műszaki tulajdonságokkal rendelkező falazóhabarcsot kell használni. Ezenkívül speciális habarcsra van szükség, például az üvegtéglából készült falakhoz.

 

A falazóhabarcs kiválasztása

Régebben általában vályogot, agyagot, meszet, gipszet, vakolatot, trasszot és egyes helyeken cementes anyagokat vagy ezek keverékét használták kötőanyagként a különböző téglák összekötésére és rögzítésére. Ma a leggyakrabban használt kötőanyag a mész (oltott mész vagy hidratált mész) vagy a cement. Érdekes megjegyezni, hogy a műemlék épületek és romok falazatának helyreállításához olyan habarcsot használnak, amely hidratált meszet és tras-t tartalmaz hidraulikus kötőanyagként.

 

A falazóhabarcs kiválasztásakor az egyik legfontosabb tényező az, hogy milyen célra kívánjuk használni a terméket: új falazathoz vagy régi falak felújításához. Az épület típusa is jelentősen befolyásolja a választást. Műemlékek és régi épületek felújításához a trasszhabarcsok használata az optimális megoldás. Új épületek esetében a megfelelő termék kiválasztása nagyban függ a falazat anyagától és a terheléstől. Egy klinkertéglát, egy üvegezett téglát vagy egy Ytong falazóblokkot különböző műszaki tulajdonságokkal rendelkező anyaggal kell vakolni. Ezenkívül például az üvegblokk falakhoz speciális falazóhabarcsra van szükség.

 

A falazóhabarcs tulajdonságai

A falazóhabarcs egyik legfontosabb tulajdonsága a nyomószilárdsága. Ennek értéke határozza meg, hogy az anyag képes-e elviselni a falazat terheléseit. A falazóhabarcs tulajdonságait az EN 998-2 szabvány szabályozza, amely a falak, pillérek és válaszfalak építéséhez használt előre kevert falazóhabarcs követelményeit (fektetés, egyenes fugák, fugázás) határozza meg. A friss habarcsok feldolgozásához külön meg kell adni a bedolgozhatósági időt, a kloridtartalmat, a légtartalmat, a sűrűséget és (csak a vékonyágyazatú habarcsok esetében) a korrekciós időt. A megszilárdult habarcsok esetében meg kell határozni a feldolgozáshoz szükséges nyomószilárdságot, tapadószilárdságot és sűrűséget.

 

A Cemix által gyártott falazóhabarcsok megnevezésében megadott számok a megszilárdult habarcs nyomószilárdságára vonatkoznak. PL: Az MM1, MM3, MM5, MM10 a harmonizált európai szabványban meghatározott M1, M2,5, M5 és M10 osztályba tartozó termékek (a habarcsoknak meg kell felelniük a nevükben feltüntetett osztály nyomószilárdsági értékeinek, pl. MM1 > 1 N/mm2, MM3 > 2,5 N/mm2, stb.) 

 

Anyagkövetelmények

A falazóhabarccsal szemben támasztott pontos anyagkövetelményeket a falazóelemek gyártója határozza meg. A mellékelt táblázat a különböző falazóelemek nedves és száraz habarcsra vonatkozó követelményeit mutatja be.

 

Javasoljuk, hogy a falazóhabarcsra vonatkozó műszaki dokumentációban megadott keverővíz mennyiségét mindig tartsuk be, mivel ez biztosítja a habarcs megfelelő konzisztenciáját, ami lehetővé teszi a könnyű feldolgozást és garantálja a megfelelő tapadási szilárdságot a falazóelemek között.

A Cemix termékek megtalálhatóak telephelyeinken. Érdeklődjön telefonon keresztül!