A mesterséges intelligencia a tetőtervezésben is átveszi az irányítást?

A tetőtervezés forradalmi változás előtt áll

A mesterséges intelligencia (AI) régebb óta része az életünknek, mint gondolnánk: nap mint nap használjuk, még ha nem is tudatosan. Az AI-alapú chatbotok azonban az elmúlt években rohamosan népszerűvé váltak, és lassan már nincs olyan terület, ahol ne terjedne el. Nézzük a tetőépítést és -felújítást: vajon az AI kiválthatja-e a hagyományos tetőtervezést? Erre a kérdésre próbálunk választ adni cikkünkben. 

 

Szomszédos ház és kockás papír 

A digitális eszközöket eddig teljesen figyelmen kívül hagyták a tetők tervezésénél. Képzeljük el, milyen volt a folyamat néhány generációval ezelőtt: Megnéztük a szomszédaink házait inspirációért, és ha megvolt az ihlet, a tetőtervező kockás papíron kiszámolta az anyagszükségletet. Ezután elmentünk a legközelebbi kereskedőhöz, hogy megvásároljuk az áhított tetőcserepeket és rendszerelemeket. Nincs Pinterest, nincs tetőkalkulátor – ez régen így működött, de ma már sokkal egyszerűbb és kényelmesebb, és a tendencia folytatódni fog.   

 

A tetőtervezés elsajátítása az MI-vel  

Tényleg használható a mesterséges intelligencia tetőtervezésre? Már használjuk, még ha nem is mindig vesszük észre, és még többet fogjuk használni! Például honnan merítünk inspirációt, mielőtt elkezdünk építeni vagy felújítani egy tetőt? Felkapjuk a telefonunkat vagy a laptopunkat, és megnézzük az Instagramon, a Pinteresten és más közösségi platformokon. Ezeknek a platformoknak az algoritmusai mind mesterséges intelligenciát használnak arra, hogy a minket leginkább érdeklő tartalmakat mutassák meg nekünk, attól függően, hogy mire keresünk rá, milyen posztokat kedvelünk, vagy milyen linkekre kattintunk. Természetesen az is hasznos, ha különböző gyártók termékeit nézegetjük, hogy ötleteket kapjunk. 

 

Az inspirációt követi a koncepcionális és műszaki tervezés, ahol a lehetőségek végtelenek az AI-nak és – a szakemberek számára – a BIM-nek köszönhetően, akár az ötletek vizualizálásáról, akár a lehetőségek értékeléséről van szó.

 

Séta a jövő házában 

Izgalmas kérdés, hogy mit tartogat a jövő a tetőtervezés számára. A virtuális valóság (VR) nagy lehetőségeket rejtő innováció ezen a területen. A VR nemcsak új eszközöket és módszereket kínál a tervezők és építészek számára, hanem a folyamatot élményszerűvé teheti az ügyfelek számára is, akik virtuálisan megtekinthetik a mesterséges intelligencia által készített 3D-s terveket. 

A Bramac termékek megtalálhatóak telephelyeinken. Érdeklődjön telefonon keresztül!