Agyagból készült házak felújítása

Magyarország lakásállományának közel 30%-a még ma is hagyományos vályogházakból áll, amelyek általában belvizes területeken találhatók. A 19. század végén és a 20. század elején épült házak általában tégla- vagy kőalapra épültek, vízszigetelés nélkül.

Az agyagból készült teherhordó falazat nagyon stabil, és száraz körülmények között, állandó páratartalom mellett jó hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik, de ezek gyorsan romlanak, ha vízterhelésnek vannak kitéve.

 A teherhordó falak romlása és az anyaghibák kialakulása gyakorlatilag minden hagyományos földből épült épületnél jellemző probléma. Javításuk és korszerűsítésük különösen nehéz, mivel a vízszigetelés hiánya nem pótolható pontozással vagy préseléssel, és a felületet nem lehet lég- és vízzáró réteggel ellátni.

 

Erre az összetett problémára azonban létezik megoldás!

Először is azonosítani és megszüntetni kell a károsodás okát. Ezek elsősorban vízbehatolásból adódnak, de okozhatják szerkezeti hibák vagy a nem megfelelő karbantartás (felületi tömítés) is.

 

  1. lépés

Ha az épületet nem vízszigetelték, és a vízszigetelés cseréje nem lehetséges a falszerkezet károsodása nélkül, akkor az épület környezetében lévő nedvesség okát kell megszüntetni.

 

Felszíni víz

A vizesedést sok esetben a rosszul megtervezett esővízelvezetés (pl. hiányos ereszcsatornák, helytelenül elhelyezett lefolyócsövek), hibás szerkezeti elemek (tető) vagy nem megfelelő lejtésű felületburkolatok okozzák. A probléma általában szemrevételezéssel lokalizálható, és a hiba forrásától függően orvosolható.

 

A talajvíz

A talaj és a talajvíz időszakos előfordulása, talajnedvesség. A nedvesség útjait az épület alapozásának szintjén vagy lehetőség szerint az alatt kell lezárni és elvezetni. Ez a helyi adottságoktól függően többféleképpen történhet, pl. szívócsövek alkalmazásával, vagy az épület körül az alapozás szintje alatt szivárgó cső lefektetésével, amely biztosítja a behatoló nedvesség elvezetését (pl. szivattyúval).

 

Városi víz

Sérült víz- és szennyvízvezetékek, nem megfelelő vagy hiányzó technológiai tömítések. A helyszínen javítandó.

 

  1. lépés

Javítsa ki a sérült, megcsúszott falszakaszt. A javítást csak akkor szabad elkezdeni, ha a károsodott állapot (pl. talajnedvesség felszívódása) megszűnt!

A javítás elvégezhető mészcement kötőanyaggal vagy hagyományos, öregedő anyagokkal.

 

Mészcement technológia

Először is, töltse ki az összes olyan fugát, amely a falsíktól 3 cm-nél távolabb van. Erre a legjobb megoldás a „2072 ISOPUTZ” könnyű hőszigetelő vakolat, faltmerevítéssel. A könnyű alapvakolat a legjobban igazodik az agyagszerkezet eredeti műszaki paramétereihez, mind fajsúly, mind nyomószilárdság tekintetében, így a csereanyag nem ró többletterhet a falszerkezet többi részére.

Az Eurosan száraz vakolatréteg (2130 EUROSAN VS esztrich, 2132 EUROSAN EP száraz vakolat) ezután a megszilárdult és megszáradt alapvakolatrétegre vagy a 3 cm-nél kisebb hézagokra felhordható. Az Eurosan rendszer egyrészt azért ajánlott, mert évekig is eltarthat, amíg a felesleges nedvesség távozik a szerkezetből, másrészt pedig azért, mert hosszú távon biztosítja a falszerkezet és az épület pára-nedvesség egyensúlyát.

Az utolsó lépés a felület egyenletes feltöltése és bevonása páraáteresztő mészhabarccsal (4460 GLETTI EXTRA) és páraáteresztő festékkel (4801 SILIKAT belső festék).

A külső falsík esetében az eljárás hasonló. Ebben az esetben a 4460 GLETTI EXTRA ragasztó helyett a 2138 EUROSAN FP simító vakolat kerül alkalmazásra, amely durvább felületet ad, de jobban ellenáll a környezeti igénybevételeknek. A külső felületre a 2801 SILIKATTOP páraáteresztő, de környezetálló festéket használjuk.

 

Hagyományos vs modern technológia

A belső oldalfalak helyreállításához használja a 4611 DURVA AGYAG SUBSTRUKTURÁLIS BATTERY-t, több rétegben felhordva. Egy réteg ne legyen vastagabb 1,5 cm-nél, és mindig nedvesítse meg az aljzatot. A túl vastag vakolatréteg elkerülésére vagy a fa betétek fedésére nádszövet betétet lehet használni. Az egymást követő rétegek csökkentik a repedések számát a vakolaton, és a 4613 FINOM AGYAG SANDING PLASER 4613 FINOM AGYAG SANDING PLASER kivitelben teljesen sima és homogén felületet eredményez. Végül egy páraáteresztő bevonat (mész vagy szilikát) kerül felhordásra.

Külső felületekre lehetőleg ne használjunk agyagvakolatot, mivel az könnyebben kimosódik, ha a felület sérül. Erre a célra a mész és a puccolán kötőanyagok a legalkalmasabbak. Az alkalmazás és a kivitelezés hasonló az agyagvakolatokhoz. A termékcsalád három rétegből áll, 2750 KÜHLPUTZ, 2752 KÜHLGASPUTZ, 2753 KÜHLPUTZ. A fedőréteghez a 2801 SILICATE TOP terméket ajánljuk.

A Cemix termékek megtalálhatóak telephelyeinken. Érdeklődjön telefonon keresztül!