A hidegburkolás első fázisa – vagy ha úgy tetszik, nulladik fázisa – az előkészítés, ami azért különösen fontos, mert egy nem megfelelően előkészített fogadófelület könnyen leválthatja a csemperétegeket, ami időbe, energiába, pénzbe és anyagba kerül.
Az előkészítés több lépésre is felosztható. A felújítás a bontással kezdődik, amelynek során a hibák mélységében feltárulhatnak. Ezeket ezután kijavítják, és az aljzatot kiegyenlítik, mivel csak teljesen sík felületre ajánlott ragasztani.
Alapvető fontosságú, hogy az anyag jól tapadjon az aljzathoz, még akkor is, ha a csempékhez tapadóhidat használunk.
A gondos aljzat-előkészítés a kiváló minőségű hidegburkolás alapja. A következő tanácsokat kell betartani:
- Az aljzatnak megfelelő szilárdságúnak, por- és szennyeződésmentesnek kell lennie.
- Minden könnyen mozgó részt el kell távolítani.
- A felületi hibákat a burkolás megkezdése előtt legalább három nappal ki kell javítani.
- A tömítőanyag vagy ragasztó felhordása előtt legalább egy nappal meg kell győződni arról, hogy az aljzat egyenletesen nedvszívó, stabil és kellően tapadó.
- Az aljzat előkészítését jelentősen befolyásolja a burkolandó aljzat és a hideg csempeburkolat.
Felületjavító anyagok
Még az új épületek esetében is ügyelni kell arra, hogy az aljzat megfelelő és jó tapadású legyen. A cementalapú vakolatok és padlók általában nem igényelnek különösebb előkészítést, csak alapos portalanítást. A gipszalapú aljzatok és vakolatok esetében ügyelni kell arra, hogy elkülönüljenek a cementrétegtől, amelyre alapozót kell használni. Általában nem tanácsos gipszkötőanyagokat használni nedves helyiségekben, mivel fennáll a visszaalvadás veszélye.
Gipszkartonlapok esetében mélyalapozóra (2614 Deep Primer) van szükség a papírréteg áthidalására és a két kötőanyag összekapcsolására. Az üregek javításához egy speciális javítószer (2112 Renobet) is ajánlott, amely gyorsan tapad és még vastag rétegek esetén sem repedezik. A Recon termékcsalád javítóanyagai (1615 CT-Max, 1645 CT-Mix) vasbetonszerkezetekhez ajánlottak, mivel a betonacélt is védik a korróziótól.
Mit kell tudni az alapozókról?
- Ezek olyan folyékony anyagok, amelyeket vékony rétegben visznek fel a felület előkészítésére.
- Az alapozókat elsősorban a nedvszívó felületekre kell felvinni, hogy csökkentsék a felszívódást.
- A mélyen behatoló alapozót az elöregedett, meszes felület szilárdságának növelésére használják.