Austrotherm Uniplatte segítségével falburkolat elkészítése
Az Austrotherm UNIPLATTE a 2600 mm-es panel méretével jól alkalmazható normál belmagasságú helyiségekben; a teljes panel általában egy darabban, vágás és illesztés nélkül használható.
Alátétként a szokásos építőanyagok alkalmasak (pl. beton, téglafal, gipsz- vagy mészcement vakolat, gipszkarton, anhidrit- vagy cementesztrich stb.).
Az aljzatnak tisztának, száraznak, fagymentesnek, szilárdnak, stabilnak, méretstabilnak, portól, szennyeződéstől, olajtól, zsírtól, elválasztó anyagoktól és laza részecskéktől mentesnek kell lennie, és meg kell felelnie a vonatkozó nemzeti és európai műszaki előírásoknak.
Szükség esetén mélyen behatoló alapozót kell használni.
Elkészítés
A ragasztóhabarcsot az aljzatra pont-egész módszerrel kell felvinni. A szomszédos lemezek széleit is bevonjuk ragasztóval. Ezután a lapokat szilárdan az aljzatra nyomjuk, és síkba igazítjuk. Ha az aljzat megfelelő, a ragasztó 10 mm-es fogazott simítóval is felhordható. Ebben az esetben a ragasztót a fal és az UNIPLATTE teljes felületére fel kell vinni. Ragasztáskor a felületet ragasztóhabbal kell átitatni, és egy csík Murexin GS 10 üvegszálas fóliát kell beágyazni. A vízzel és nedvességgel közvetlenül érintkező területeken itt is ajánlott a hajlító erősítőszalag használata.
Austrotherm Uniplatte utólagos padlószigeteléshez
A régi épületekben a padlók gyakran egyáltalán nem rendelkeznek hőszigeteléssel. Valójában a talaj felé történő hőveszteség az épület hőveszteségének akár 20%-át is kiteheti.
Ezt a szerkezetet azonban nagyon nehéz utólagosan szigetelni. Bontás esetén – és ez általában ajánlott – célszerű megállni a vízszintes talajszigetelésnél. A vízszigetelés megbolygatása több kárt okozhat, mint hasznot. De a szerkezeti réteg vastagsága innentől kezdve már természetes. Ajtóküszöbök, ajtószárnyak, mennyezetmagasság – mindezek akadályként hatnak a magasabb padlószint-emelkedésre, így a legtöbb esetben a régi padlóvonal megmarad. Ez a szerkezeti vastagság ritkán haladja meg a 3-5 cm-t, és magában kell foglalnia a szigetelést, az aljzatbetont és a burkolatokat. Ennek esélye azonban csekély.
A megoldás az Austrotherm UNIPLATTE.
A szöveterősítésű XPS-lapokat alaposan megtisztított és teljesen sík aljzatra kell fektetni. Nagyobb egyenetlenségek esetén indokolt lehet önterülő aljzatkiegyenlítő használata. A Murexin ragasztóvakolatot a teljes felületre fel kell vinni, majd simítóval az UNIPLATTE panelek egyik oldalára kell felvinni és a padlóra fektetni. A ragasztórétegben nem maradhatnak légbuborékok! A csempéket fugában kell lerakni (nincs keresztfuga), és az aljzat egyenletességét vízmértékkel kell ellenőrizni. Ha szükséges, a fűtőszőnyeget ezután lehet lerakni. A ragasztó megszilárdulása után a lúgálló üvegszálas hálót a ragasztóba átlapolva kell lerakni, és a simítás (és a ragasztó megszilárdulása) után a padlóburkolat a szokásos módon ragasztható.
Faalap esetén az aljzatnak minden szempontból stabilnak és szilárdnak kell lennie. Az UNIPLATTE táblákat négyzetméterenként 5 facsavarral kell a lapokhoz rögzíteni. Padlóburkolat esetén az UNIPLATTE lap minimális vastagsága 30 mm legyen.
Ha az UNIPLATTE lemezeket lécvázra fektetjük, a fa alépítmény teljes hosszában PU-alapú ragasztót kell alkalmazni, és a táblákat rácsos mintázatban kell lerakni.
Az Austrotherm Uniplatten használatának előnyei:
- Ellenállás a nedvességgel szemben
- Sokféle formára alakítható
- Kiváló ragasztási tulajdonságok
- Könnyen vágható
- A panelek kis súlya
- Jó hőszigetelés
- Nagyfokú méretstabilitás
- Fagyállóság
- Nagy nyomószilárdság
- Ellenálló 100%-os relatív páratartalmú helyiségekben
- Az elemek nagy stabilitása miatt csak rövid profilokkal kapcsolódnak egymáshoz, nincs szükség tartóprofilokra