Felújítás vagy építkezés során felmerülhet a gipszkarton falra ragasztásának gondolata. Ez sok kérdést vethet fel a kezdő felújítókban. Megvizsgáljuk a gipszkarton előnyeit és a különböző ragasztási módszereket. Megnézzük továbbá, hogy milyen aljzatokra lehet gipszkartont rögzíteni, és milyen előkészületeket kell elvégezni a gipszkarton ragasztása előtt. Azt is megmutatjuk, hogyan ragaszthat gipszkartont meglévő falfelületekre egy jó ragasztóhab segítségével.
A GIPSZKARTON RAGASZTÁS ELŐNYEI
Egyre többen választják a gipszkarton ragasztást. A könnyen kezelhető lapokat gyakran használják a falak tömítésére, valamint hang- és hőszigetelésre is. Ezért összefoglaltuk a gipszkarton ragasztás előnyeit és a ragasztás folyamatát, hogy jobb áttekintést nyújtsunk azoknak, akik ezt a megoldást fontolgatják az építkezés és felújítás során.
Hangszigetelés
Ha hangszigetelni szeretné otthonát, ezt könnyen elérheti gipszkarton ragasztásával. Természetesen ettől még nem lesz teljesen hangszigetelt az otthona, de egy 12,5 mm vastagságú lap beépítése segíthet megvédeni a zajos szomszédoktól.
Természetesen léteznek vastagabb hangszigetelő gipszkartonlemezek is, de ezeket csak indokolt esetben ajánljuk, mivel csökkentik a helyiségben rendelkezésre álló teret. A ragasztási technika a vastagságtól függően nem igényel speciális anyagokat, így a gipszkarton ragasztóhabbal gyorsan és egyszerűen befejezheti a falak hangszigetelését.
Hőszigetelés
A gipszkarton álmennyezetként való alkalmazásával jelentősen csökkentheti fűtési költségeit. Ebben az esetben a gipszkarton nem közvetlenül a mennyezet felületére, hanem egy fa alépítményre van ragasztva. Ha pedig a gipszkartonlapokat egy fémprofilhoz kell rögzíteni, akkor jobb, ha a gipszkartonlapokat csavarozza, mint ragasztja.
A gipszkartonnal a szoba mennyezete 12,5 mm-rel lesz alacsonyabb, amit figyelembe kell vennie, mielőtt elkezdi berendezni a szobát. Érdemes előre egyeztetni egy profi villanyszerelővel, hogy a tervezés során milyen típusú lámpatesteket szeretne felszerelni, és hová helyezze el azokat. Ez azért is fontos, hogy a ragasztás előtt ki lehessen vágni őket a gipszkartonból, és hogy a villanyvezetékek biztonságosan és esztétikusan átvezethetők legyenek a fa alépítményen.
Szárazvakolás
Ha felújításkor időt szeretne spórolni a vakolással és a száradással, érdemes megfontolni a gipszkarton ragasztást is, hiszen a ragasztóhab gyors száradása után egy nappal azonnal elkezdheti a festést, tapétázást vagy akár a csempézést is. Ez egy gyors és hatékony megoldás, de figyelembe kell vennie, hogy a fal teherbírása nem lesz ugyanolyan, mint egy hagyományosan vakolt téglafalé.
A ragasztóhabbal történő ragasztás előnyei
A ragasztás után gyorsan szárad a felületen, ezért szinte azonnal használható.
Gyorsabban telepíthető, mint a cementalapú ragasztóanyag
Könnyen felhordható, akár szakmai háttér nélkül is.