Ha nagy és egészséges növényeket szeretne termeszteni, akkor sok tápanyagra van szüksége. A megfelelő összetevők megfelelő mennyiségére van szükség a növényeknek, amelyeknek értékes termést kell hozniuk. Ezért fontos, hogy a kert minden különböző hasznosítású részét pontosan a megfelelő módon trágyázzuk!
A műtrágyáról
Minden felhasznált műtrágya – legyen az komposzt, trágya vagy kukoricatrágya – sajátos hatással van a talaj összetételére. És minden egyes műtrágya másképp hat a saját összetétele miatt. Végül, a különböző növények tápanyagigénye is eltérő: a sziklakertek növényének más igényei vannak, mint a cserjéknek és a paradicsomnak.
Ami közös a növényekben, az az, hogy számos nyomelem, például réz, kén, magnézium és más nyomelemek mellett négy fő tápanyagra van szükségük: Nitrogén – a növekedés mozgatórugója és a fehérjék fő alkotóeleme, de a klorofill fontos eleme is; magnézium – a klorofill egyik kulcseleme; foszfor – főként a virágzás elősegítése érdekében; és kálium a szövetek megszilárdításához és a termés éréséhez.
A különböző növényeknek különböző mennyiségben van szükségük ezekre a tápanyagokra.
Mi a helyzet a szerves trágyákkal? Jobb-e a szerves trágya, mint a műtrágya?
Attól függ! A növényekről jelenleg rendelkezésre álló ismereteink szerint magának a növénynek mindegy, hogy szerves vagy mesterséges műtrágyából kap nitrogént, foszfort, káliumot stb. A műtrágyát csak egy bizonyos kémiai képletben tudja felvenni, amelyben a gyökerek számára a műtrágyának elérhetőnek kell lennie – különben semmi sem működik. Akár szerves trágyát kap, akár nem, a növénybe felvett tényleges tápanyagokat nem a származásuk szerint dolgozzák fel, hanem aszerint, hogy mire van szüksége a növénynek.
A szerves trágya egyetlen előnye általában az, hogy jobb a talajnak és a benne élő élőlényeknek. Szélsőséges esetben azok, akik csak ásványi műtrágyát használnak, hosszú távon tönkreteszik a kertjük talaját, mert ez a műtrágya nem biztosítja a talaj és az ott élő élőlények számára szükséges humusztápanyagokat és hulladékot.
Ha szerves trágyát használ, ne feledje, hogy a szerves trágyának – az időjárástól függően – legalább három-négy hétig tart, amíg a talajban eloszlik, hogy a növények felvehessék a tápanyagokat. Ahhoz tehát, hogy áprilisban táplálékkal lássa el a növényeket, jóval korábban, márciusban kell kijuttatnia a szerves trágyát (például kürtőslisztet vagy komposztot)! Az ásványi trágyázásnak különösen akkor van értelme, ha viszonylag gyorsan sok tápanyagot akarunk adni a növénynek.