A tetőtéri ablakokban az a nagyszerű, hogy segítségükkel a tető megnyitása szinte bárhol lehetséges, és az ablakok méretválasztéka sem szab határt a tervezői képzeletnek.
A fénnyel tervezés a tervezői program azon eleme, amikor döntést hozunk az épület majdani használóinak mindennapi közérzetét befolyásoló természetes fény általi megvilágítás minden aspektusáról: mely évszakban és napszakban, hová és mennyi fény fog jutni. Ehhez olyan transzparens, jellemzően üvegezett épületelemek kellenek, amelyek formában, elhelyezésben sok lehetőséget biztosítanak és műszaki jellemzőikkel hozzájárulnak a teljes épület energiaháztartásának optimális szinten tartásához. A VELUX tetőtéri ablakrendszer részleteiben is kidolgozott, minőségében megbízható ablakokat kínál ennek a feladatnak a végrehajtásához.
Mivel a városiasodás folytán egyre inkább híján vagyunk a beépíthető területeknek és minden épület rendelkezik tetővel, érdemes kiemelt figyelmet fordítani arra, hogy a benapozást a tetőfelületen keresztül, nyílászárók beépítésével oldjuk meg. Magastetőkhöz a tetőtéri ablakok jelentik a legkézenfekvőbb megoldást. Óriási előnyük, hogy mind vízszintesen, mind függőlegesen csoportosíthatók, az üvegtáblák között ily módon létrejövő belső burkolatok filigrán keretet adnak és kívülről is a tetőbe integrált, harmonikus megjelenésű a burkolólemez-rendszer.
A tetőtéri ablakok egymás melletti, vonalszerű beépítésével egyszerűen megnövelhető a szükséges üvegfelület, és ezáltal a fénymennyiség a helyiségben. A belső teret nagyobbnak, tágasabbnak érzékeljük, szélesebb spektrumú lesz a kilátás. A szükséges kombi burkolókereteket a VELUX cég az ablakok közötti 10 cm, 12 cm, 14 cm és 16 cm távolság esetén előregyártva kínálja, de egyedi méretek is rendelhetők.
Ha a tetőtéri ablakokat egymás fölé soroljuk és függőleges fénysávokat képzünk, a fényt a helyiség belsejébe is el tudjuk juttatni. Ilyen ablakkombinációk környezetében úgy érezzük, mintha odakint lennénk a szabadban. Ideális keskeny helyiségekbe, például lépcsőházakba, előszobákba és fürdőszobákba, ahol a fényre mélyen, a helyiség belsejében is nagy szükség van. Jó döntés lehet azonban akkor is, ha a szoba nagy alapterületű és ablakokat csak egy oldalon tudunk elhelyezni. A szükséges kombi burkolókereteket a VELUX cég az ablakok közötti 10 cm és 25 cm távolság esetén előregyártva kínálja.
Az ablakcsíkok kiindulási pontja akár a padlósík is lehet, azaz a normál tetőtéri ablak lefelé egy fix ablakelemmel (GIL vagy GIU típus) kiegészíthető. Ilyen esetekben az alsó ablak nem nyitható, maximális a biztonság, nagyszerű kilátás mellett.
Az ablakfülke kiváltására egy annál innovatívabb, esztétikusabb, hasznosabb és impozánsabb megoldást kínálnak a VELUX manzárdablakok. Ez az ablakcsoport teljesen átalakítja a teret: drámaian megnövekszik a bejutó természetes fény és utolérhetetlen a nyitottság érzése.
Ugyanúgy kiemelkedik a tetősíkból mint az ablakfülke és jóval több hasznos teret biztosít ezáltal. Miközben a hagyományos ablakfülke homlokzati ablak és tető kombinációja, addig a VELUX manzárdablak tetősíkablakokat használ a tető helyett is, különlegessége, hogy a „fülke” teteje is tetőtéri ablakokból áll. Így a VELUX manzárdablak 2,5-ször több fényt enged be, mint az ugyanakkora üvegfelülettel rendelkező hagyományos ablakfülke. A rendszer 4 és 6 ablakból álló készletekben kapható.
A manzárdablak beépítési csomagja tartalmazza a teljes hőszigetelt megoldást, az ablakok beépítéséhez szükséges minden elemmel együtt. Mindössze egy nap alatt beépíthető, így jelentős mértékben lecsökkenti a tető megbontásának időigényét és az időjárásnak való kitettséget.
A távvezérlésű tetőtéri ablakváltozatoknak, illetve a minden igényt kielégítő árnyékoló- és redőnyválasztéknak köszönhetően mindegyik ablak használata egyszerű, a fényviszonyok pedig dinamikusan változtathatók.