Magyarországon az 1960-as és 1970-es években épült négyzet alakú sátortetős házak, amelyeket a legtöbben kádár-kocka néven ismernek, még mindig a lakásállomány nagy részét teszik ki. Nehéz számszerűsíteni, de még mindig mintegy 900 000 ilyen épület van az országban. A téglalap alaprajz és a teherhordó falak elrendezése ezekben a házakban lehetővé tette a belső terek rendkívül rugalmas kihasználását, ezért ma is nagyon népszerűek.
Ezen épületek homlokzatának kialakítása és elrendezése nagyon hasonló volt, és a korabeli építők ezt az egyformaságot különleges homlokzati vakolatokkal és felületképzésekkel igyekeztek megtörni.
A régi épületek külső szigetelése
A kádári tömbházak jelentős részét különböző mértékben felújították, de más háztípusokhoz hasonlóan valószínűleg sokuk még mindig nem megfelelő az energiahatékonyság szempontjából, különösen az alkalmazott építési módszerek, anyagok és rétegrendek ismeretében. Az a tény, hogy csak kívülről vakolt falakkal rendelkeznek, azt jelenti, hogy már nem felelnek meg a célnak: belső klímájuk nem megfelelő, fűtési és hűtési költségeik pedig magasak. Átfogó mélyfelújítás esetén különös figyelmet kell fordítani az egyes felújítási intézkedések időzítésére. A munka egyik legfontosabb és igen látványos eredménye a külső homlokzatok szigetelése. A munka befejezése után az épületek úgy néznek ki, mintha újak lennének, és csökkennek az üzemeltetési költségek. A homlokzati szigetelés a belső lakókörnyezetre is pozitív hatással van, és növeli az épületek értékét.
A homlokzatszigetelés előkészítése
Mielőtt elkezdené a szigetelést, néhány dolgot elő kell készítenie. Először is ellenőrizni kell az épület falainak állapotát. Elég stabilak-e? Szerkezetileg szilárdak-e? Vízhatlanok-e? Nem nedvesek valamilyen okból kifolyólag? Ha ilyen problémák merülnek fel, a szigetelés előtt célszerű további szakértői vizsgálatot végeztetni, hogy a kiváltó okokat azonosítani és megszüntetni lehessen.
Ha nincsenek ilyen problémák, akkor meg kell határozni, hogy szükségünk van-e szigetelőrendszerre. A CEMIX Hőszigetelés kalkulátor segíthet nekünk a szigetelőlemezek típusának és vastagságának meghatározásában. Az épület falának anyaga és mérete, a kiválasztott szigetelőlemezek és azok vastagsága alapján meg tudja határozni, hogy a tervezett szigetelőrendszer mennyire felel meg az aktuális követelményeknek.
A Cemix Thermosystem hőszigetelő rendszerei minden felhasználói igényt kielégítenek. Ha olcsó megoldást keres, válassza a fehér szigetelőlapokból álló rendszert. Ha helytakarékossági okokból csökkenteni szeretné a falakra felhelyezendő lemezek vastagságát, akkor választhatja a szürke EPS-lemezeket. Ennek oka, hogy a szürke EPS-lemezek hőszigetelő képessége nagyobb, mint a szabványos fehér EPS-lemezeké. Ha természetes anyagokat szeretne használni, vagy meg szeretné őrizni a falak jó páraáteresztő képességét, akkor ásványgyapot szigetelést válasszon.