Tehát először lássunk munkához!
A következő szerelési leírásban 21 mm, 40 mm és 9 mm vastag nyírfa multiplex lemezt vettünk alapul. A szükséges lemezek építőipari szaküzletben vagy asztalosműhelyben méretre vágathatók. Más fajtájú vagy vastagságú anyag használatakor az anyaglistát megfelelően korrigálni kell.
A fotel és a lábtartó ülőrésze sok különálló, egymással összeragasztott formarészből áll. A formarészek előállításához felsőmaró szükséges.
Segédeszközök:
- Tűzőgép kb. 7 mm hosszú kapcsokkal (a párnázathoz)
- Univerzális vágó a szövet méretre vágásához
- Tiplirajzszög, tiplijelölő
- Csiszolópapír, 120–240-es szemcsemérettel
- Fafúrókészlet
- Univerzális spirálfúró, Ø 4 mm
- Ragasztószalag
- Ceruza, colstok, hegyező, radír, körző
- Munkafelület
- 2 fahasáb, méret kb. 500 x 58 x 38 mm
- Bakok (amennyiben rendelkezésre állnak)
- Takarófólia vagy régi újságok
- Fadarabok nehezéknek
- 4 csavarszorító a ragasztáshoz, legalább 850 mm-es befogási szélességgel, és további kisebb szorítók
- Szövetdarabok és ecset
- Jelölő szögellő
- Széles feszítővas
- Ragasztóspray
- Indigópapír
- Piros és kék filctoll
- Saját védelme érdekében: szájvédő álarc, védőszemüveg, kesztyű, hallásvédő felszerelés
Szükséges anyagok:
- Multiplex lemez, nyírfa
- Tiplirudak
- Süllyesztett fejű facsavarok
- Faenyv
- Pác, keményviaszolaj
- Tépőzáras szalag
- Poliéter hab
- Bútorszövet
Marósablonok elkészítése |
A marósablon a Bosch POF 1400 ACE és POF 1200 AE, 24 mm átmérőjű másolóhüvellyel és 12 mm átmérőjű horonymaróval ellátott felsőmarókhoz igazodik.
Amennyiben Ön más tartozékot használ, a marósablont újra ki kell számítani. A marósablonnak a mart résztől való elugrása a következő képlet szerint számítandó:
másolóhüvely átmérője – horonymaró átmérője = x/2
Töltse le és nyomtassa ki a marósablonrajzokat. Másolja át a kontúrt a furatokkal együtt indigópapírral és ceruzával a megfelelő MDF-lemezekre (970 x 316 x 10 mm és 970 x 304 x 10 mm).
Most fűrészelje ki a sablonokat szúrófűrésszel pontosan a vonal mentén. Fúrjon először lyukakat, vagy használjon íves fűrészlapot, hogy a lekerekítéseket jól ki tudja fűrészelni. Fúrja ki ezenkívül a megjelölt furatokat. Ezek részben a marósablon rácsavarozására, részben pedig a tiplifuratok meghasítására vagy megjelölésére szolgálnak. Majd csiszolja a vágóélt alaposan simára.
Az áttekinthetőség érdekében jelölje meg színesen a sablonokat: a piros sablon a belső körvonal, a kék sablon pedig a külső körvonal kimarására szolgál. A kész sablonokat használjuk a lábtartóhoz és a fotelhoz is.
A fotelhoz és a lábtartóhoz tartozó formarészeket egy lépésben készítjük el. Az alapforma mindkét esetben azonos. Mivel a lábtartónak nincs vízszintes kartámasza, azt egy későbbi lépésben egyszerűen lefűrészeljük.
Csavarozza rá először a piros marósablont szorosan az alsó szélével az ülőfelület-formarészek kivágásához tartozó lemezre. Használjon hozzá 3,5 x 20 mm-es csavarokat. Ügyeljen arra, hogy a csavarfejek teljesen elsüllyedjenek. Adott esetben használjon ehhez süllyesztőt.
Aztán másolja át a tiplifuratokat a vágólemezre. 6 mm-es központfúróval csak hasítsa meg a lyukakat. A pontos függőleges fúrás később asztali fúrógéppel történik.
Másolja át a felsőmaróval a körvonalat a munkadarabra. Ne hatoljon a horonymaróval 10 mm-nél mélyebbre. Marasson tehát több pályán. Automatikusan kimarad kb. 8 mm, mert a horonymaró munkahossza csak 32 mm. Így az ülőfelület-formarészek vágólemezei egészben maradnak.
Csavarozza le ismét a sablont, majd tolja 10 cm-rel feljebb. Majd csavarozza rá újra a sablont, hasítsa meg a tiplifuratokat, marassa ki a körvonalat több pályán, aztán csavarozza le ismét a sablont, és tolja 10 cm-rel feljebb. Ezt a folyamatot ismételje meg még hétszer.
Ezután a külső körvonalhoz tartozó kék sablon következik. Ezzel azonban az ülőrész-formarészek vágólemezének felső szélén kezdjen szorosan. Minden maratás után tolja 10 cm-rel lefelé.
Azonos módon munkálja meg a fotelhoz tartozó ülőfelület-formarészek második vágólemezét is és a lábtartóhoz tartozó ülőfelület-formarészek vágólemezét.
Ha minden ki van maratva, helyezze a lemezeket maratással lefelé, és fejezze be a formarészeket a hátoldalon felsőmaróval és színelő maróval.
Tiplifuratok fúrása a formarészekbe |
Ahhoz, hogy a következő munkalépésben össze lehessen kötni a formarészeket tiplirudakkal, most ki kell fúrni még a megfelelő tiplifuratokat. Használja ehhez az asztali fúrógépet, és fúrja át a már megjelölt tiplifuratokat 8 mm-es központfúróval.
Csupán az ülőrészek végén elhelyezkedő két-két formarészt ne fúrja át teljesen a kartámaszok részén, hanem csak fúrja meg. Így kívülről nem látszódnak a tiplirudakkal történő összekötések. Az ülőfelület részén található tiplifuratokat viszont minden formarésznél fúrja át. Így ezek a lyukak később használhatóak lesznek az ülőlemezekkel való összekötéshez is.
Formarészek összeragasztása az ülőrészhez |
Most alakítsa ki a formarészekből a fotel és a lábtartó ülőrészét. Annak érdekében, hogy a részek ragasztás közben ne csússzanak el, kösse össze őket a tiplirudakkal is. Amennyiben nehézkesen lehet átvezetni a tiplirudakat az előre kifúrt tiplifuratokon, akkor húzópengével kissé simítsa le őket.
Amíg a ragasztó megszárad, nyomja össze jól a részeket szorítókkal és nehezékekkel. Az összenyomáskor kiszivárgó, fölösleges ragasztót egyszerűen törölje le nedves rongydarabbal. A ragasztó száradási idejével kapcsolatban vegye figyelembe a gyártói információt.
Amikor a ragasztó megszáradt, csiszolja le durván a kész ülőrészek egyenetlenségeit.
A lábtartó ülőrészéhez tartozó kartámaszok lefűrészelése |
Mivel a lábtartónál nincs szükség kartámaszra, lefűrészeljük azt. Rajzolja meg szögmérővel és hegyes ceruzával a vágóélt. Aztán fűrészelje le tisztán a kartámaszokat kézi körfűrész és a hozzá tartozó vezetősín segítségével.
Az ülőfelületek előkészítése |
Az ülőrészekre elöl és hátul ülőlemezeket ragasztunk. Ezeknek először létre kell hozni a megfelelő alakját.
Ehhez rajzolja fel körzővel a lekerekítéseket a „fotel-ülőfelület” és a „lábtartó-ülőfelület” lemezekre. Használjon íves fűrészlapot, hogy az ívet egyszerűbben le tudja vágni a szúrófűrésszel.
A „fotel-ülőfelület” lemezen, amelyet hátul az ülőrészhez ragasztunk, szükség van még egy kivágásra a támlához. Rajzolja be a kivágás helyét a tervrajz alapján a lemezen. Majd fúrjon át mind a négy sarokban legalább 10 mm-es átmérővel, hogy a szúrófűrész fűrészlapja bele tudjon hatolni, és 90 fokban el tudjon fordulni. A sarkokat utólag kézzel, feszítővassal munkálja meg.
A kivágást kézi körfűrésszel is el lehet végezni.
Az ülőfelület összeragasztása az ülőrésszel |
Az ülőfelületet összeragasztjuk az ülőrésszel, és a biztos tartás érdekében hosszú tiplirudakkal is összekötjük őket. Ehhez másolja át az ülőrészen található tiplifuratok helyét tiplijelölőkkel az ülőfelületre.
Amennyiben még nem fúrta ki a lyukakat a tiplirudak számára, akkor először még tiplifuratokat kell fúrnia oldalt az ülőrészbe. Tartsa ehhez az ülőfelületet az ülőrész mellé, és rajzoljon négy furatot körülbelül azonos távolságban egymástól. A fúráshoz használjon fúrósablont.
Majd fúrja meg a megfelelő tiplifuratokat asztali fúrógéppel az ülőfelületekbe.
A ragasztáshoz használjon ismét nehezékeket és szorítókat. Törölje le a fölösleges ragasztót nedves rongydarabbal. Ne siessen: egymás után ragassza össze a részeket, és ne egyszerre.
A fotelhoz tartozó háttámla megfelelő formájúra vágása |
Most fűrészelje ki a foteltámlát megfelelő alakban. Másolja át hozzá a körvonalat ceruzával a tervrajz szerint a háttámlához tartozó lemezre. Rajzolja meg körzővel a lekerekítéseket, és fűrészeljen a szúrófűrésszel pontosan a vonal mentén. Használjon hozzá íves fűrészlapot.
A lábváz lemezeinek megfelelő formájúra vágása |
A lábtartó és a fotel lábváza is két-két láblemezből és két-két összekötő tokból áll. A láblemezek alapformái azonosak. A fotel láblemeze csupán ferdeségben és magasságban tér el.
Kezdjen most a lábtartó egyik láblemezével. Másolja át a körvonalat a tervrajz szerint ceruzával a lemezre. Fűrészelje le először körfűrésszel a rézsutakat fent és lent 20 fokos szögben. Majd fűrészelje ki a körvonalat szúrófűrésszel. Fúrja elő először a belső sarkokat 20 mm-es fúróval.
A fotel láblemezeinél is készítse el ismét körfűrésszel a rézsutakat, mielőtt a körvonalat a szúrófűrésszel kivágja. Az alsó rézsutak 20 fokosak, mint a lábtartónál, a felsők azonban 25 és 15 fokosak. Az áttekinthetőség érdekében jelölje meg a részeket úgy, ahogyan később összecsavarozza őket.
A tokok elkészítéséhez másolja át ismét a körvonalat a tervrajz szerint a lemezre, és fűrészelje ki körfűrésszel a megfelelő alakban.
Lábváz összeszerelése |
A fotel és a lábtartó lábváza tulajdonképpen azonos szerkezetű: a megfelelő alakban létrehozott két láblemezt össze kell csavarozni a tokokkal a szögelemek segítségével vázzá.
Ehhez először az összecsavarozáshoz szükséges szögelemeket (vázanként négy darabot) kell háromszor-háromszor 4 mm-es átmérővel előfúrni és megsüllyeszteni. (Alumíniumot hagyományos univerzális fúróval fúrhat.) Majd csavarozza össze a vázakat a szögelem segítségével. A legkönnyebb úgy, ha a széklábak felfelé néznek. A láblemezek rácsavarozásához használjon hosszabb csavarokat (3,5 x 25 mm), a vékonyabb toklemezek rácsavarozásához rövidebbeket (3,5 x 20 mm).
Mivel az ülőpárnázatot később alulról össze fogjuk csavarozni a vázzal, egy-egy alaplemezt rácsavarozunk a vázra. Használjon hozzá 4 x 30 mm-es csavarokat.
A fotel alaplemeze hátul egyértelműen túlnyúlik a vázon, és még egy szegélyt kap. Ez stabilizálja később a támla pozícióját, valamint a ragasztófugát az ülőrész és a hátsó ülőfelület között. Szerelje fel a szegélyt csavarokkal (3,5 x 25 mm). Utána rögzítse mindkét alaplemezt csavarokkal (4 x 30 mm) a vázra.
Párnázat elkészítése |
A párnázat anyagához ajánlatos robusztus bútorszövetet használni. A szerelési leírás 100% poliészter/Trevira CS síkszövetből álló bútorszövethez igazodik.
A párnázathoz célszerű poliéter habot használni, amely egy jó szaküzletben különböző vastagságban kapható. Mivel ezek a habosított műanyagok csak speciális vágógéppel vághatók, a szükséges részeket vágassa méretre a kárpitossal.
Először vágja ki a lemezeket szúrófűrésszel a párnázathoz a tervrajz szerint. Alakítson ki az ülőpárnázat lemezén elöl két 50 mm-es sugarú ívet. Aztán munkáljon le minden sarkot és élt úgy, hogy 45 fokos szakaszokat csiszol. Most rendelje hozzá a párnákat a lemezekhez, és jelölje meg őket az áttekinthetőség érdekében.
Kezdjen a fotel ülőfelületével: ragassza a megfelelő párnázatot ragasztóspray-vel a lemezekre.
Másolja át a méretet filctollal a poliészter gyapjúra, és vágja ki azt univerzális vágóval. Majd rögzítse a gyapjút ragasztóspray-vel a párnázatra. (A poliészter gyapjú arra szolgál, hogy a szövet ne dörzsölődjön a párnázaton. Ez szétválasztja úgymond a párnázatot és a szövetet.) Végezze el ugyanezt minden, párnázathoz tartozó lemezzel.
Majd vágja ki a szövetet univerzális vágóval. Ehhez terítse ki a szövetet, helyezze a párnázatot a szövetre, és rajzoljon meg körülbelül 5 cm-rel nagyobb vágási vonalat.
Most terítse ki a kivágott szövetet a munkaasztalon, és helyezze rá a párnázatot a lemezes oldallal felfelé. Hajtsa be a szövetet az egyik oldalon, és rögzítse egy-két tűzőkapoccsal a lemez közepén. Majd egyenesítse ki a párnázatot, simítsa el a szövetet, és rögzítse a túlsó oldalt szintén középen egy-két tűzőkapoccsal. Ennek megfelelően járjon el a másik két oldallal is. Végül rögzítse a szövetet tűzőgéppel minden oldalon középről kifelé a széléig. Most kész a párnázat a sarkokig.
Ráncolja össze a szövetet a sarkokon. A nagy, 50 mm-es sugarú íveknél két-két redőt készítsen sarkonként, egyébként csak egyet. Tűzze oda a redőket a hátoldalon.
Minden rész összekapcsolása kész fotellé és lábtartóvá. |
Először a lábtartó és a fotel ülőfelületét csavarozzuk össze alulról az ülőpárnázattal (4 x 30 mm-es csavarokkal). A fotel kartámaszának párnázatát szintén alulról csavarozzuk rá. A többi párnázatot tépőzárral rögzítjük. Tűzzön ehhez a párnázatok szélére tépőzárat. Majd rögzítsen tükörképszerűen tépőzárat a lábtartó és a fotel támláira.
Tovább folytatjuk a fotellel: helyezze a párnázattal ellátott ülőfelületet a tervrajz szerint a fotel vázára, és alulról rögzítse azt csavarokkal (3,5 x 35 mm és 4 x 30 mm).
Fontos lépés következik: most felülről, az ülőlemezen keresztül, a váz alaplemezének szegélyébe kell csavarozni (3,5 x 40 mm-es csavarokkal). Majd még bele kell helyezni a támlát, és a többi párnázatot tépőzárral rá kell tapasztani.
Most tovább folytatjuk a lábtartóval: helyezze a párnázattal ellátott ülőfelületet a tervrajz szerint a lábtartó vázára, és rögzítse azt alulról csavarokkal (3,5 x 35 mm és 4 x 30 mm). A lábtartó többi párnázatát tapassza rá tépőzárral.
A fotel és a lábtartó most a felület kivételével kész van.
A váz, ülőfelület és támla felületének megmunkálása. |
A felület megmunkálásához vegye le ismét a párnázatot, és válassza szét egymástól újra a támlát, az ülőfelületet és a vázat.
Csiszolja le az éleket és a felületeket 120–180-as szemcsézettel. Eközben munkáljon le minden élt is, vagyis a csiszolópapírral 45 fokos szögben csiszoljon meg egy kis szakaszt. Azután nedvesítse meg a felületet nedves ronggyal. Ennek hatására a farostok felállnak. Miután megszáradt, csiszoljon le mindent még egyszer 180-as szemcsézettel. Így levágja a felállított farostokat.
Most következik a pác felvitele. Ne feledkezzen meg a kesztyűről saját védelme érdekében. Vigye fel ecsettel vastagon a pácot, és a fölösleget törölje le ronggyal. Majd hagyja a fadarabokat jól megszáradni.
Azután adott esetben óvatosan megcsiszolhatja a részeket nagyon finom, 240-es szemcsézetű csiszolópapírral. Majd ecsettel vigye fel az olaj-viasz keveréket, a fölösleget ismét törölje le ronggyal, és hagyja megszáradni a részeket.
Figyelem: Az olaj a rongyban magától meggyulladhat. Ezért soha ne dobja a rongyot összegyűrve a szemetesbe, hanem mindig szétterítve szárítsa meg, vagy légmentesen zárja le dobozban vagy üvegben.
Fotel és lábtartó elkészítése |
A felület megmunkálása után szerelje össze újra a részeket. Végezetül a lábakra alul helyezhet még csúszásgátlót (szőnyegpadló esetén) vagy filcet (parketta esetén).
Kész |
Most igazán megérdemel egy kis pihenést. Itt az alkalom, hogy kipróbálja az új bútort!
Termékajánlatok
|
||
|
||
|
||
|
||
|
Forrás: www.bosch-do-it.com