A csendes, zavartalan éjszakai alvás érdekében a Rigips hangszigetelt falak és falburkolatok jelentik a megoldást. A Rigips gipszkartonrendszerek könnyűek és könnyen szerelhetők, ugyanakkor kiváló hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkeznek. Nemcsak új épületekbe, hanem régi lakóterek felújítására és padlástér átalakítására is alkalmasak.
Hogyan védekezhetünk a zaj ellen?
Mindennapi tevékenységeink különböző mértékű zajt keltenek. A különböző zajszinteknek való kitettségnek pedig fiziológiai hatásai vannak.
Zajnak nevezünk minden olyan hangot, amely zavarja az ember akusztikai közérzetét. Nehéz közvetlenül megvédeni magunkat a zajtól. Ritkán tudunk elmenekülni a zajos környezetből. Nagyon kevés esetben tudjuk magunk megszüntetni vagy kikapcsolni a zajforrást. A védelem egyik közvetett módja a hangszigetelés.
A lakóépületekben a zajokat megfelelően szigetelni kell. A zaj elleni védelem első és legegyszerűbb módja, ha szilárd szerkezetet helyezünk a zaj ellen. A nehéz szerkezet tömege megakadályozza a hangenergia áthaladását, így a maradék zaj, amely mégis áthatol, már nem jelent terhet. A második, fejlettebb megoldás az építőelemekkel burkolt üreges szerkezetek építése.
Gipszkarton falak
A lakás helyiségei közötti 37 dB-es hangszigetelési követelményt már egy szabványos (RB) 12,5 mm-es gipszkarton 12,5 mm-es gipszkartonnal és 50 mm-es ásványgyapot szigeteléssel burkolt 12,5 mm-es gipszkarton válaszfal is teljesíti.
A két lakás közötti 52 dB-es hangszigetelési követelmény teljesítéséhez gondosabb anyagválasztásra és a környező épületszerkezetekhez való csatlakozás kialakítására van szükség.
Elülső válaszfalak
Ha a meglévő fal nem felel meg a hangszigetelési követelményeknek, akkor a gipszkarton homlokzati fal a megoldás. Egy eredetileg nem megfelelő fal hangszigetelése akár 12 dB-lel is javítható egy egyszerű gipszkarton elülső fallal, amely már eleve megfelel a csendes lakókörnyezet magas követelményeinek.
A hangszigetelő szerkezetek beépítési elvei
A szivacscsíkokat a szerkezet kerületén elhelyezendő profilokra kell ragasztani.
Az ásványgyapot takarót hézagmentesen kell lefektetni a teljes szerkezet körül. Ha a szigetelőanyag nem tölti ki az üreg teljes vastagságát, akkor azt rögzíteni kell, hogy ne omoljon össze.
A függőleges profilok közötti távolság nem lehet 500 mm-nél kisebb. A profil megvastagodása a hangszigetelési érték csökkenéséhez vezet.
Csatlakozási pontok (pl. válaszfal sarkok és falcsatlakozások)
Az áthaladáson keresztüli hangterjedés megakadályozása érdekében a padlóhoz való csatlakozáskor célszerű a hézagot lezárni. Az oldalfalhoz való csatlakozáskor ajánlott az oldalfal felületén mélyedést készíteni.
A nyílásokban lévő ajtókat és ablakokat úgy kell kiválasztani, hogy azok megfeleljenek a szerkezet hangszigetelési követelményeinek, és csökkentsék a fal hangszigetelő képességét.
A szerkezetnek tömörnek és hézagmentesnek kell lennie.
A nyílások számát lehetőség szerint minimalizálni kell, és azokat megfelelően kell kialakítani. A fal két oldalán elhelyezett elektromos dobozok nem lehetnek közvetlenül egymással szemben; legalább 400 mm távolságra kell lenniük egymástól.
FONTOS! A hangszigetelés hatékonysága számos tényezőtől függ, amelyeket csak szakember tud felmérni.
Az egyik legfontosabb paraméter a meglévő fal anyaga, tömege és általános hangszigetelése.
A környező épületszerkezetek (mennyezet, padló, falak), azok anyaga, tömege és a csatlakozás minősége szintén hatással van a hangszigetelésre.