A fűtési és hűtési költségek drasztikus növekedése miatt, valamint az éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodás és azok csökkentése érdekében, továbbá az egyre szigorodó energiahatékonysági előírások okán egyre többen kívánják szigetelni otthonaik homlokzatát.
A lakásállomány jelentős részét az úgynevezett alpesi házak teszik ki, amelyek az 1980-as években kerültek előtérbe, és már üreges blokkokkal épültek. Ezeket a házakat vékony, valószínűleg fehér, 5-7 cm vastagságú EPS szigetelőréteggel (Nikecell) látták el. Ennek vastagsága idővel nőtt, és a 2000-es évek elején elérte a 8-10 cm-es vastagságot. Ezeknek az épületeknek az alapos felújítása a következő években a fent említett szigorodó előírások, de mindenekelőtt a magas üzemeltetési költségek miatt lesz szükséges.
A meglévő szigetelés megtartásának előnyei
A felújítás előtt minden épületen alapos állapotfelmérést kell végezni, különösen akkor, ha még nem végeztünk felújítást. Illetve ha nem rendelkezünk kellően részletes dokumentációval erről a felújításról. Ha az épület feltárása során kiderül, hogy a homlokzati felületek már rendelkeznek bizonyos vastagságú hőszigeteléssel, érdemes megfontolni a meglévő rendszer megtartását.
Milyen előnyökkel járhat ez? A már beépített szigetelési kapacitást nem kell többé átépíteni, elegendő új, kisebb vastagságú panelek vásárlása. A meglévő rendszer megtartásával a bontás költségét és idejét is megspóroljuk, és csökkentjük a hulladék mennyiségét, ami a környezetünk javát szolgálja.
Mikor érdemes megtartani a meglévő rendszert? Amikor egy állapotfelmérést követően a szakértők megállapították, hogy a meglévő rendszer kellően erős, szennyeződésmentes, egyenletes és nedvszívó ahhoz, hogy megbízható alapot nyújtson az új rendszer számára.
A szigetelőrendszer felújításának előkészítése
Mielőtt elkezdené a meglévő szigetelőrendszer felújítását, néhány dolgot figyelembe kell vennie.
Az épület burkolatának vastagsága az új szigetelés beépítése következtében jelentősen megnövekedhet, így valószínű, hogy a külső falakon lévő egyéb elemeket (pl. ereszcsatorna, ablakpárkányok, redőnyök, dilatációs hézagok, világítótestek stb.), egyéb közműveket (pl. ablakpárkányok, ablakredőnyök) és egyéb épületgépészeti berendezéseket is ki kell cserélni.), egyéb közművek (pl. gáz, villany stb.) és gépészeti berendezések (pl. külső légkondicionáló egységek, szellőzők stb.) átalakítására, áthelyezésére vagy cseréjére lehet szükség.
A nyílászárók cseréjét is célszerű a hőszigetelés eltávolítása előtt elvégezni, hogy a megújított szigetelés vastagságát figyelembe lehessen venni az új nyílászárók beépítésekor.
Hibaelhárítás és a munka megkezdése
A tartozékok áthelyezése után a hibákat ki kell javítani, és a meglévő felületi hibákat Cemix javítóhabarccsal (2210 Renti, 2211 Renti Fine, 2212 Renobet) kell kiegyenlíteni.
A nem javítandó felületeket portalanítsa és tisztítsa meg. Ha a kijavított és megtisztított felületek megszáradtak, a megfelelő kiindulási profilok felragasztása után megkezdheti a szigetelőlemezek rögzítését. Szigetelt rendszereknél használjon kiváló minőségű, nagyobb tapadószilárdságú rendszerragasztót (2222 Styroleber Extra, 2234 Klebespachtel).
A hőszigetelő rendszer bővítésekor valószínűleg fehér EPS-lapokat, néha grafitos EPS-lapokat is használ, mivel a korábbi szigetelés valószínűleg fehér EPS-lapokból készült. Ha a felújítandó hőszigetelő rendszer épületének a tűzvédelmi előírások miatt szigorúbb tűzterjedési követelményeknek kell megfelelnie, akkor a felújítás során a szükséges helyeken, akár a régi hőszigetelő rendszerben is, nem éghető ásványgyapot lemezeket kell alkalmazni.