Imádni fogod a saját tervezésű tavadat, nálunk mindent megtalálsz hozzá, amire szükséged lehet!
A kert különösen vonzó színfoltja egy szépen és szakszerűen kialakított kerti tó. Izgalmassá varázsolja a környezetet, és remek hobbi is egyben.
A kerti tó szuper eleme lehet kertünknek. Ha kíváncsi vagy, hogy alakítsd ki te magad, olvass tovább. Lépésről-lépésre beavatunk.
1. TERVEZÉS
Határozzuk meg a méretet, az elhelyezkedést (a telepített növények igényei, lehulló falevelek függvényében) és a körülbelüli formát.
2. KITŰZÉS
A tóépítés előtt vízszintesen ki kell jelölni a tó körvonalát, a megépítendő szegély vonalát és a különböző mélységű zónák területét.
3. A MEDER FÖLDJÉNEK KITERMELÉSE
Kis tavak esetén kézi, nagyobb fürdőtavaknál gépi erővel érdemes eltávolítanod a földet. A medence szélébe érdemes ültető padot elhelyezned, oda, ahová növényeket szeretnénk majd telepíteni.
A kialakított mederből el kell távolítani minden követ és gyökeret, mely akadályozó tényező lehet. A tó mélysége legyen 80 cm-nél mélyebb, ha halakat is akarsz bele telepíteni, egyéb esetekben ennél sekélyebb is elég.
4. TÓSZEGÉLY KIALAKÍTÁSA
Ez gyakorlatilag a legnagyobb figyelmet igénylő művelet. A szegély alapanyaga lehet kavics, facölöp, gyeptégla vagy szikla is. Mindegyik anyagnak van előnye és hátránya is. A sziklából készült partnál a kövek súlya könnyen kárt tehet a fóliában, ezért azok alá több réteg geotextília szükséges. A facölöpöknél korhadásgátló anyaggal kell lekezelni a felületet, ezt ne felejtsük el. A szegélyelemeket végül rögzítsük, ehhez a legjobb segítség a beton.
5. GEOTEXTÍLIA LETERÍTÉSE
A geotextília lényege, hogy a fizikai behatásoktól védi meg a szigetelőfóliát, valamint elnyeli és csökkenti a feszültséget. A geotextília alá 2-5 cm vastagságban homokot is teríthetünk, ezzel is csökkentve a tófóliára ható fizikai behatásokat.
6. SZIGETELŐFÓLIA LETERÍTÉSE
Még mielőtt behelyeznénk a mederbe a PVC fóliát, célszerű kiteríteni a napra legalább 10 percre, hogy anyaga kissé meglágyuljon. Gumifólia esetén erre sincs szükség.
Miután könnyebben kezelhető, helyezzük a mederbe a fóliát, úgy, hogy az pontosan kövesse annak alakját. A fóliát aprólékosan, ráncmentesen kell beletenni.
7. NÖVÉNYEK ÉS VÍZFELTÖLTÉS
A jól megépített, megfelelő víztömegű, vízi és mocsári növényekkel kellő sűrűségben betelepített tavaknál hamar beáll a biológiai egyensúly, amely vegyszerek nélkül is fenntartható. A vizek tisztítását a növények végzik. A telepítést olyan mélyen kell végezni, hogy az megfeleljen a növények igényeinek. A növények beültetését követően a vízfeltöltést azonnal el kell végezni.
Töltsük fel fokozatosan a tó medrét vízzel, ahol szükséges folyamatosan igazítsuk a fóliát. Csak a teljes víz feltöltést követően terhelhetjük le a fólia körvonalát kövekkel.
8. PARTOK RENDEZÉSE
A feleslegesen túlnyúló fóliát vágjuk le a szegélytől 15-20 cm ráhagyással, és rendezzük a kavicsokat is.
9. HALAK BETELEPÍTÉSE
Miután beállt egy normál biológiai egyensúly a tóban – lehet, hogy erre egy hetet is várnunk kell –, elkezdhetjük a halak telepítését.
Amikor megvesszük az állatokat, ügyeljünk arra, hogy kb. 25°C-os, tehát szoba-hőmérsékletű vízzel hozzuk el azokat a kereskedésből. Először a műanyag tasakban helyezzük bele őket a tóba, majd mikor már kellően lehűlt a vizünk hőmérséklete,szabadon engedhetjük a halakat.
Forrás: otthonokesmegoldasok.hu