Jelenleg szinte általános tendencia az ingatlanok árának növekedése. Ez azonban nem csak a házakra és lakásokra igaz, hanem a beépítetlen lakó- vagy üdülőövezeti telkekre is. Nem véletlen tehát, hogy ha most építkezni szeretnénk, akkor alaposan körbe kell járnunk az építkezés minden fázisát már a telekválasztástól kezdve.
A telek – nyerjünk területet a kertnek
A telek kiválasztásakor belemélyedünk abba, hogy mekkora és milyen formájú a telek, mekkora alapterületű házat építhetünk rá. A bűvös kifejezések, mint a zöldfelületi mutató, vagy a beépítési százalék gyorsan értelmet nyernek. A beépítési százalékból tudjuk meg, hogy a telek területéből végül mennyi helyet foglalhat el a házunk. Ez a terület bruttó, falakkal együtt értendő, vagyis leegyszerűsítve a ház külső kerülete. Általában 10-30% között mozog a helyi építési szabályoktól függően, amit hajlamosak vagyunk a legnagyobb százalékra törekedve, teljesen kihasználni. Egy 15×50 (750) m2 méretű teleknél ez 75-225 m2 alapterületű házat jelenthet.
A ház teljes lakóterének tervezésekor azonban érdemes ezeken a számokon túltekintve gondolkodni. Nem biztos, hogy az alapterület növelése az ideális megoldás. Minél nagyobb alapterületű házat építünk, annál nagyobb lemondásokra kényszerülünk a kert – vagyis a zöldfelület – kapcsán, pedig ez az egyik legfontosabb motivációnk, ami miatt családi házba vágyunk. A kertben hozhatjuk létre a kocsibeállót, a teraszt, az otthoni játszóteret a gyerekeknek, a virágoskertet és ne feledkezzünk meg házi kedvencek helyigényeiről sem. Ha józanul mérlegeljük vágyainkat, a nagyobb lakóteret és a szép nagy kertet egyszerre is megkaphatjuk, ha tervezéskor gondolunk a tetőtér kialakítására. Ugyanakkora ház alapterület mellett a lakóteret majdnem megduplázhatjuk. Azért csak majdnem, mert a ferde síkok alatt nem tudunk minden négyzetmétert „bejárni”, de bútorokkal ki tudjuk használni a 190 cm magasság alatti területeket. A földszint és a tetőtér között a különböző funkciójú helyiségeket könnyű felosztani, lent a közösségi terek, fent a privát zónák kaphatnak helyet. Példánknál maradva a 750 m2-es telken egy földszint és tetőteres ház összterülete 150-450 m2 is lehet.
Tágas tetőtér – nyerjünk láthatatlan tárolóhelyeket
A ferde falak alatti tér ugyanúgy kihasználható, mint egy függőleges falak határolta tér. Tény, hogy kreatív ötletekhez kell nyúlnunk ennek érdekében, de ma már a bútoráruházak hatalmas kínálattal rendelkeznek, a lakberendezési blogok rengeteg ötletet nyújtanak és ne feledkezzünk meg az egyedi igények térnyerése miatt egyre gyakrabban megbízott asztalosokról sem, akik bármilyen elképzelést megvalósítanak.
Használjuk ki a zugokat! Minden négyzetcentiméter beépített bútorokkal nagyszerű tárolótérré alakítható a tetőtér azon pontjain, ahol kiegyenesedve már nem tudunk járni. Ha ilyen bútorokat tervezünk be, akkor a maradék területen erre nem lesz már szükség és tágas belső teret kaphatunk. Építsünk dobogót, fali polcokat, beépített szekrényt, átjárható gardróbot, nagyon sok holmi praktikus tárolását oldhatjuk így meg.
Fontos az is, hogy egy funkcionálisan működő alaprajzban gondolkodjunk. Kevés közlekedővel jó térkapcsolatok hozhatók létre. Kulcsfontosságú az is, hogy a lépcső jó helyre érkezzen. Mivel egy ilyen tetőtérben kis zugok alakulnak ki, fontos a térérzet növelése, tehát mindenképp kerüljük a nagy nehézkes bútorokat, mert azok zsúfoltság érzetet keltenek. A tér legyen jól áttekinthető, a világos színek használata jó trükk a tér növelésre, de ne féljünk mértékkel erősebb és vidám színeket se használni. A világos és tágas tér elérésében segít a sok napfény beengedése, hozzunk létre nagy bevilágító felületeket. De tetőtéri ablakok tervezésénél tartsuk szem előtt, hogy hosszú távon a tetőtér gyakran átrendezésre kerül, mert például újabb szobára, vagy önálló lakrészre van szükség.
A tetőteres házak mindezek mellett az egyszintes házakkal szemben számtalan egyedi élménnyel ajándékozzák meg a bentlakókat. A tetőtérből a tetőtéri ablakoknak köszönhetően csodálatos a kilátás. Ha olyan telken építkezünk, amely vagy a természet vagy az épített környezet értékeit a szomszédunkba hozza, minden bizonnyal a napi rutin részeként keresni fogjuk az alkalmat, hogy a látványt élvezhessük. Ráadásul ma már olyan speciális ablakok is kaphatók, amelyek a tetőtéri ablak meghosszabbításaként például a térdfalban futnak, így a tetőtérben padlótól mennyezetig akadálytalanná teszik a kilátást. A VELUX tetőtéri ablak kínálatában ezek mind elérhetőek fa és műanyag bevonatos kivitelben is. Ráadásul nem csupán a VELUX kiegészítő ablakelemeivel kombinálva van lehetőség a több fényre és kilátásra, hanem ezek egymás mellé építésével is, mellyel szinte összefüggő üvegfalat hozhatunk létre a tető síkját kihasználva.
Forrás: Velux