Villany vagy napfény? – Velux fénycsatorna

Villany vagy napfény? - Velux fénycsatorna

Amikor új házat tervezünk és építünk, akkor abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a fényforrásokat is az igényeink szerint tudjuk alakítani. Azt azonban nehéz előre elképzelni, hogy például egy szeptemberi napon mit is fogunk abban a helyiségben tapasztalni. Érdemes ezért a konzultációk során az építészt megkérni, hogy modellezze le számunkra a várható fényviszonyokat tervezői szoftverében, így biztosan érdemi döntéseket tudunk hozni.

A házba beköltözve kiderülhet, hogy a folyosón sötét van, a nappali ablakaitól nem jut el elegendő fény a konyha pultjáig és a gyerek íróasztalát is csak olyan helyre tudjuk tenni a szobában, hogy állandóan lámpafénynél tudja csak megírni a házi feladatot.

A VELUX fénycsatorna segítségével választhatunk olyan fényforrást, mely nappal a természetes fényt juttatja be pont oda, ahol szükség van rá, az esti órákban pedig LED izzóval kiegészítve lámpaként funkcionál. Így két legyet üthetünk egy csapásra.

A fénycsatorna egy a fény utazását biztosító cső a helyiség és a külvilág között. Kívül a tetőtéri ablakhoz hasonló üvegezett szerkezet (4 mm vastag edzett üveggel), mely tökéletesen, vízzáróan beilleszthető a tetőbe. A külső üvegfelületet könnyen tisztuló bevonat fed, így a tisztítást az esővíz megoldja. Belül pedig olyan, mint egy nagyobb átmérőjű mennyezeti lámpatest, fehér szegéllyel. Hihetetlen, de akár 6 méteres távolságról is behozza nekünk az éltető fényt. Minél kevésbé törjük meg a cső egyenességét, annál intenzívebb és hatékonyabb a fényátengedés, a kinti fény mindössze 2%-a vész el. A belső búra fényszórását és a cső 35 (vagy 25) cm-es átmérőjét figyelembe véve egy fénycsatorna kb. 6 m2-en nyújt elegendő fényt. A helyiség mérete, alakja, a fényt igénylő napi tevékenységünk és a külső ablakegység tájolása alapján dől el, hogy egy vagy több fénycsatorna biztosítja számunkra a szükséges megvilágítást.

Megéri-e fénycsatornát választani az elektromos világítás helyett? Ha a fény mennyiségét nézzük, igen. Egy merevcsöves fénycsatorna 2800-6500 lumen fényt enged be időjárástól függően és még a téli borongós napokon is 440 lument. Ehhez képest egy 60 W-os izzó 430 lumen mennyiségű fényt tud biztosítani. Mi a helyzet a költségekkel? 24 óra alatt egy 60 W-os izzó 1,44 kWh-t fogyaszt, ez egy hónapban 43,2 kWh. Az EON hivatalos minimális díjazása alapján (áramdíj bruttó 35,31 Ft/kWh) 18 305 Ft-unkba kerül egy évben ez a világítási mód. Összehasonlításképpen a VELUX fénycsatorna beszerzési költsége kedvező (bruttó min. 92 532 Ft), ebből a pénzből a 60 W-os izzóval csak 5 évig tudunk folyamatosan világítani. A VELUX fénycsatorna pedig ezért az összegért sokkal több évig szolgál minket, időtálló, ráadásul ezt a fényforrást nem kell cserélni, hiszen a Nap kifogyhatatlan energiaforrás.

A VELUX fénycsatornával fényt juttatunk a tetőn keresztül a ház sötét és elzárt helyiségeibe és zugaiba. Egyszerűen, hatékonyan, pont oda, ahol szükség van rá.