Gazdaságos és energiahatékony hőszigetelő rendszerek hozhatók létre formahabosított polisztirol (EPS), grafitadalékos EPS, extrudált polisztirol (XPS) lapokkal, valamint ásványgyapotlapok (kőzet- vagy üveggyapot lemezek) használatával, melyek között tanácsadónk segít eligazodni.
Hőszigetelő rendszer tervezése, kivitelezése előtt minden esetben fel kell mérni az épület hő- és páratechnikai állapotát, a falazatok esetleges nedvességterhelését, hogy megállapíthassuk, milyen típusú hőszigetelés nyújthat megfelelő megoldást. Hőtechnikai számításokkal határozzuk meg a szükséges lapvastagságot. Az így kialakuló választható lehetőségek közül műszaki és egyéni szempontok alapján találjuk meg a számunkra legmegfelelőbb választást.
Mikor készüljön polisztirollal és mikor ásványgyapottal a szigetelés?
A kérdést elsősorban páratechnikai oldalról érdemes megközelíteni, ám itt egy fontos épületfizikai összefüggésre hívnánk fel a figyelmüket. Az EPS (polisztirol) szigetelésekkel kapcsolatban elterjedt nézőpont, miszerint a polisztirol lapokkal „bedunsztoljuk” az épületet, magyarán nagymértékben gátoljuk a falszerkezetten keresztül történő páravándorlást (diffúziót). A belső terekben keletkező pára túlnyomó része azonban légcserével távozik a helyiségekből. Számokban kifejezve az össz. nedvességforgalom csupán kb. 2-3 %-a távozik a határoló szerkezeteken keresztül, míg 97-98 %-a filtrációval ill. normál szellőztetéssel. Tehát nem az a fontos, hogy a fal „lélegezzék”, hanem hogy a rajta átpréselődő csekély mennyiségű pára se okozzon kondenzációs problémát. Megfelelő teljesítményű homlokzati hőszigeteléssel ez megelőzhető.
Az elmondható, hogy az ásványgyapot hőszigetelések jobb páraáteresztő képességgel bírnak, mint polisztirolos társaik, de a döntést alapvetően a falszerkezeten keresztül jutó pára várható mennyisége és a falszerkezet típusa alapján érdemes meghozni. Például egy vályogfalú ház esetében, vagy ott, ahol nagyon magas a várható páraterhelés (ipari konyhák, mosodák, stb.) ott érdemes ásványgyapot szigetelést alkalmazni, míg egy normál használatú családi házon az EPS alapú hőszigetelő rendszer is megfelelő választás lehet.
A járatos méretek ásványgyapotnál általában max. 20 cm-es vastagságot jelentenek (efölött speciális rögzítéstechnikára van szükség), míg polisztirol lemezeknél 30 cm a jelenleg használatos maximum érték.
Lábazatok szigetelése
A fagyálló lábazat kialakításánál a leglényegesebb szempont hogy minél inkább minimalizáljuk a szerkezet vízfelvételét, így a téli időszakban elkerülhetőek a nedvesség okozta fagykárok az épületen. Erre jelent megoldást a zártcellás vagy extrudált (XPS) polisztirol lap, mely mechanikailag is jó ellenálló képességgel bír, valamint víz- és fagyálló lábazati rendszert képez, elenyésző vízfelvétele révén. Alkalmazható bármely webertherm rendszer kiegészítőjeként a lábazati felületeken.
Utólagos hőszigetelés
Meglévő, de energetikailag már elavult hőszigetelés felújításakor a korábbi szigetelőlap fajtája határozza meg a webertherm re-nova plus rendszerben újonnan felhelyezett szigetelőlap típusát. Ásványgyapotlapos szigetelésre felépíthető ásványgyapotos vagy polisztirolos rendszer egyaránt, míg EPS hőszigetelő magokra újabb EPS vagy grafitadalékos EPS lemezek építhetők.
Mi a különbség a grafitadalékos és a sima EPS lap között?
Az elsőre szembetűnő különbség az, hogy a grafitos lapokhoz a gyártási folyamat során grafit adalékot kevernek, ettől kapja jellegzetes szürke színét. Ez az adalék jelentősen javítja a lap hőszigetelő képességét. A hagyományos EPS laphoz képest 4-6-8 cm-rel vékonyabb grafitos polisztirollappal érhető el ugyanolyan hőszigetelő hatás (a pontos vastagság minden esetben hőtechnikai számítás eredménye kell legyen). Ez az extrém hőszigetelő képesség (azaz vékonyabb lapokkal megoldható szigetelés) jól jön olyan esetekben, amikor valamilyen technikai kötöttség vagy kivitelezési szempontok miatt számít a teljes hőszigetelő rendszer össz. vastagsága. Utólagos hőszigetelésnél a nyílászárók csomópontjainak kialakítása lehet ilyen szempont (gondoljunk a bélletek, redőnyök körüli szigetelésre), vagy ha éppen meghaladnánk a megengedett beépítési százalékot, melybe a szigetelés is beleszámít. Grafitadalékos EPS lemezek beépítésénél fontos alkalmazástechnikai szempont, hogy építés közben óvni kell a szürke színű lapokat a túlzott felmelegedéstől, melyre fehér színű webertherm multicomfort ragasztónk nyújt megoldást.
Az innovatív ásványgyapot
A hőszigetelő lemezek gyártási technológiájának fejlődése révén és a Saint-Gobain innovatív szemléletmódjának köszönhetően létrehoztunk egy, a piacon jelenleg egyedülálló rendszert, melyben ötvöztük az EPS lapok kiváló hőszigetelő képességét és az ásványgyapotlapok kitűnő páraáteresztő tulajdonságát. A webertherm clima + rendszerünk hőszigetelő magját képező üveggypotlapok hővezetési tényezője 0,034 λ [W/mK], ami a hagyományos forgalomban lévő EPS (0,04 W/mK) lapokhoz képest is jobb hőszigetelő teljesítményt ért el. A rendszer ásványi tulajdonságai miatt ezen felül A2 tűzvédelmi osztályba sorolással rendelkezik, mely kibővíti a rendszer alkalmazhatóságát ott, ahol szigorú tűzvédelmi előírásokat kell a hőszigetelő rendszereknek teljesítenie.
Bármilyen hőszigetelő lappal épít webertherm hőszigetelő rendszert, biztos lehet benne, hogy kitűnő minőségű, időtálló megoldást választ, hiszen rendszereink kialakítását kutatások és tesztek hosszú sora kísérte, melyek révén elnyertük a Kiváló Építési Termék védjegyet.
Gondolkodjon rendszerben!
Az építés, felújítás során felhasznált termékek akkor biztosítanak igazán tökéletes megoldást, ha a célnak megfelelő termékek együtt, rendszerben kerülnek beépítésre a gyártó által meghatározott rétegrendek alapján. Így Ön a kiváló minőségű termékek megvásárlásán túl biztosítja, hogy az eredmény maradéktalanul kielégítse az Ön igényeit, és hosszú ideig álljon a mindennapi használat szolgálatában. Ezen felül a webertherm hőszigetelő termékek a hazai tűzvédelmi és egyéb előírásokat rendszerben alkalmazva elégítik ki, és ez egyben a hőszigetelő rendszerekre vállalt rendszergarancia kiadásának feltétele is.
Forrás: Weber