Hőszigetelés 1×1 – Ezeket a hibákat ne kövesd el!

Hőszigetelés: számos megoldás és számtalan hibázási lehetőség. Hogyan válaszd ki a megfelelőt, és mire figyelj? Ezeket gyűjtöttük össze neked!

Amikor a hőszigetelés kerül szóba, akkor mindig nagyon fontos szempont, hogy költséghatékony és tartós legyen. Ha a hőszigetelés fázisához jut az építkezés, fontos, hogy a beépített anyag megfelelően védjen a külső időjárási tényezőktől: a nagy melegtől és a farkasordító hidegtől is. Azonban, mint az építkezés során olyan sokszor, könnyű hibákat véteni, amelyek a későbbiekben megnehezítik majd az életed.

A legfontosabb szempontok, amikor hőszigetelő anyagot választasz, hogy remek nedvességtűrő képessége legyen, fontos az alacsony hővezetési tényező, megállja a helyét a gombákkal, kártevőkkel szemben, valamint ne lépjen fel korrózió közte és a vele érintkező anyag között. Amennyiben ezek teljesülnek, már csak azt kell eldöntened, melyik fajta mellett tedd le a voksod.

A hőszigetelés kiválasztása

A polisztirolhab hőszigetelő anyagok igen népszerűek. Az áruk kedvező, cserébe remek hőszigetelőként ismeretesek. Mivel elterjedt megoldásról van szó, a hibalehetőségek is kisebbek, bevált hőszigetelőként hosszú élettartamú.

A habüveg a polisztirolhoz hasonlóan apró golyócskákat jelent, amelyeket üvegből állítanak elő. Teljesen víz ás páraálló képessége és remek hőszigetelő tulajdonsága teszi népszerűvé.

A szálas hőszigetelők esetében egy vattaszerű anyagot kell elképzelni, ahol a szálak között megreked a levegő. Ezeket különböző anyagokból állítják elő.

Az ömlesztett anyagú hőszigetelők esetében, mint a perlit, az anyag szerkezetének porozitása következtében alakul ki a jó hőszigetelő képesség.

Ha szálas hőszigetelők között nézelődsz, már tudod, hogy a szálakat lemezekké alakítják, amelyek azonban nem éghető anyagok, sőt, a gombák, a penész és a kártevők számára sem megfelelőek. Így emiatt már biztosan nem kell aggódnod.

A kőzetgyapot is népszerű anyag, hiszen hangszigetelőként is remek megoldás, gyakorlatilag nem tud elöregedni, illetve külső hőszigetelőként is szuper megoldás lehet.

Az üveggyapot is hasonló népszerűségnek örvend, azonban a túlzott nedvesedést rosszul tűri. Ennek ellenére számos jó tulajdonsággal rendelkezik, hiszen fagyálló, és a hangszigetelést is megoldhatod vele.

Természetes eredetű hőszigetelő anyag a parafa, amely rugalmas, szívós anyag, emellett fagyálló és nem penészedik, de nem is rothad el. Nedves környezetű helyiségek esetén remek választás.

Hibák, amelyeket ne kövess el hőszigetelés esetén

Előfordul, hogy kapkodni kell, ezért a kiszáradásra nem marad elég idő. Ha pedig úgy kerül fel a szigetelés, hogy a fal nem száradt ki teljesen, akkor a penészedés igen nagy gondokat tud okozni. Ezért mindig figyelj oda a megfelelő száradásra, hogy elkerülhesd ezt a problémát.

Ne csak a falat szigeteljük, hanem az ablakok cseréjére is fordítsunk figyelmet. Ha a régi ablak bent marad, a hő nyugodtan távozik azokon a repedéseken, lyukakon is, amelyek az ablaktáblánál találhatóak, így kvázi a hőszigetelés mit sem ér. A homlokzat szigetelését tehát vond össze az ablakok cseréjével, így biztos a hőmegtartás.

Tehát ha biztosra akarsz menni, a legjobb, ha szakemberekre bízod a szigetelést, hiszen spórolási célzattal előfordul, hogy úgy gondoljuk, mi magunk is meg tudjuk oldani ezt a feladatot. Azonban a hőszigetelés nagyon fontos lépése a házépítésnek, így a megfelelő szakember tudja 100%-osan biztosítani neked a tökéletes védelmet.

Forrás: otthonokesmegoldasok