Kerítésfestés házilag

Kerítésfestés házilag

Kerítésfestés házilag

A csapadékmentes, mérsékelten meleg idő kedvez néhány ház körüli munkának, többek között a kerítés felújításának, a kerítésfestésnek is, ehhez kívánunk néhány jó tanácsot adni.

Fémkerítések

A fémfelületek a kerítések esetében acél, kovácsoltvas, esetleg horganyzott felületek lehetnek. Ezek festékanyagai jelentősen eltérhetnek egymástól, általában azok a festékek, amelyek az úgynevezett vasfémekre alkalmazhatók, többnyire nem alkalmasak a horganyzott felületek festésére – mondta el Varga László, a Trilak Festékgyártó Kft. vevőszolgálati vezetője.

Előkészítés

Alapkövetelmény a rozsdától, régi festékmaradványoktól és zsíros szennyeződésektől megtisztított felület. Ezt a legjobb eredménnyel mechanikai tisztítással, drótkefével vagy drótkoronggal történő rozsdátlanítással tudjuk elérni. A zsírtalanításleghatékonyabb módja a mosószeres vízzel majd tiszta vízzel történő lemosás. Oldószerek rosszabb eredménnyel alkalmazhatók, mert ezekben a zsírok feloldódnak, így a felületen elkenjük azokat, és az oldószer elpárolgása után ismét a felületen lesznek.

Festés

Az acél és vas felületeket először korróziógátló alapozással kell ellátni. Ezeket a termékeket minden esetben ecsettel hordjuk fel, hogy a felület egyenetlenségeibe minél jobban be lehessen dörzsölni a korróziógátló pigmenteket. A korróziógátló réteg száradása után a közbenső réteget kell felhordani. Ezt külső térben célszerű minimum két rétegben megtenni, mert a bevonatunkat a réteg vastagsága is védi a tönkremeneteltől.

A végső, díszítő réteg a választott színű zománcfesték. Ezt a közbenső réteg száradása után egy rétegben kell felfesteni, érdemes természetes színeket választani. Horganyzott felületek festéséhez alkalmazzunk speciális, erre a célra javasolt festéket, és minden esetben pontosan tartsuk be a festékgyártó utasításait. A fém felületekre a gyártók oldószeres és vízzel hígítható termékeket egyaránt kínálnak, jelenleg még az oldószeres termékek az elterjedtebbek.

Az olyan univerzális termékek, amelyek a korrózió gátló alapozót, a közbenső festéket és a zománcfestéket egy termékben tartalmazzák, általában rosszabb eredményt adnak, mint a hagyományos bevonatrendszerek.

Fakerítés festése

A fafelületeket manapság legtöbben nem fedőfestékkel festik, hanem lazúrréteggel látják el. Amennyiben mégis a fedőfestésmellett döntünk, a kivitelezés módja a korróziógátló alapozás kivételével azonos a fémfelületek festésénél leírtakkal. A felület ebben az esetben is legyen gomba- és rovarfertőződéstől és egyéb szennyeződésektől mentes. Tartósan festeni csak ép, megfelelően legyalult, jó minőségű faanyagot lehet. A lazúrral történő felületképzés további odafigyelést igényel. Mivel a lazúr jellegéből adódóan nem fedi el a felületet, a károsító UV-sugárzás könnyebben hozzáfér a fa felületéhez. Minél sötétebb színt választunk a lazúr kínálatból, annál tartósabb lesz a bevonat.

A kerítéselemek lehetnek puhafából (fenyő) vagy keményfából (akác, tölgy). A puhafa fajták kevésbé tartósak, komolyabb gomba- és rovarkártevő elleni védelmet igényelnek, sok esetben lenolaj kencével kell a festés előtt pórustömíteni. Új felületek esetében a pórustömítés előtt alkalmazzunk favédő alapozót, olyat, ami a lazúrunkhoz illeszkedik. Fafelületek festésénél mindig vegyük figyelembe, hogy a fa „élő” anyag, csak akkor festhető, ha légszáraz állapotú.

Forrás: homeinfo

Amennyiben Trilak termékekre lenne szüksége, jöjjön el barkácsáruházaink vagy tüzéptelepeink egyikébe!